×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ فروردین - ۱۳۹۸  
true
false

مهدی مصری، عضو کمیته سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی ، با اشاره به طرح موضوع آموزش سلامت معنوی به کودکان و تهیه منابع آن از سوی حوزه علمیه قم، اظهار کرد: سلامت معنوی به عنوان بعد چهارم سلامت مطرح است؛ ولی از آن جایی که بخشی از آن در علوم اسلامی بوده و ابعاد علوم اسلامی به حوزه مربوط می‌شود، محتوا، مبانی و ابعاد این موضوع و سرچشمه آن باید در حوزه‌ها تعیین و مشخص شود.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر خروجی این موضوع در سلامت است، چرا که سلامت فقط جسم فرد نبوده یا تنها در اجتماع و سلامت روان خلاصه نمی‌شود آیتم دیگری که در سلامت تعریف شده متأثر از معنویت انسان بوده و بر ابعاد دیگر نیز تأثیر می‌گذارد.
مصری یادآور شد: در کشور ما سلامت معنوی با تاخیر مطرح شد، اما مبانی و منابع غنی داریم که اگر بتوانیم رد پا‌های آن را در دوران کودکی ایجاد کنیم قطعا می‌توانیم در بروز معنویت درونی و رفتار منصفانه و همراه با فضایل اخلاقی که ما می‌گوییم کف سلامت معنوی است، مؤثر باشد و انتظار می‌رود که سلامت معنوی اخلاق چگونه زیستن را متأثر کند.
وی ادامه داد: این سلامت معنوی نوعی فضای لطیف در جامعه ایجاد می‌کند که منجر به کاهش استرس‌ها و تنش‌های مختلف شده و افراد یاد می‌گیرند که چگونه با فضائل اخلاقی به بهداشت روانی جامعه و حفظ محیط زیست کمک کنند، فرد یاد می‌گیرد که چگونه با دیگران تعامل کرده و سلامت را ارتقا دهد و چگونه با بیماری‌های مزمن و بغرنجی که ذهن و جسمش را تحت تأثیر قرار می‌دهد مبارزه کند.
رئیس مرکز قرآن، حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله با بیان اینکه دلیل ورود علمای اسلامی به سلامت معنوی، بودن مبانی و منابع شاخصه‌های آن در علوم اسلامی- انسانی است، گفت: این کار به صورت مشترک در فرهنگستان و حوزه دنبال می‌شود و اولین گروهی که در بعد پیشگیری به آن‌ها نیاز داریم و باید سلامت معنوی آن‌ها ارتقا پیدا کند کودکان هستند.
وی افزود: امیدواریم پس از کودکان این موضوع به دیگر گروه‌های اجتماعی تسری پیدا کرده و بتوانیم در حوزه‌ها مختلف بهداشتی و سلامت نیز از آن استفاده کنیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true