×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ تیر - ۱۳۹۸  
true
false

مراسم اختتامیه جشنواره هنری،فرهنگی و پژوهشی قبا، با حضوردکتر سید محمود رضا آقامیری رئیس دانشگاههای آزاد استان تهران و واحد تهران مرکزی و رئیس جشنواره ،خانم دکتر داداندیش رئیس واحد و دبیرجشنواره ،حجت الاسلام و المسلمین دکتر وفایی مدیر کل دانشجویی و فرهنگی استان ،دکتر محمود مظفر قائم مقام ستاد اقامه نماز کل کشور،حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای رستمی دبیر ستاد اقامه نماز دانشگاه آزاد اسلامی،عبدالله رضایی رئیس اداره ستادهای دانشگاه ،حجت الاسلام و المسلمین بلوچی مسئول اقامه نماز واحد ورامین، معاونین و مدیران، اساتید،کارکنان و دانشجویان دانشگاههای استان تهران و اعضای هیات رئیسه واحد تهران غرب، در سالن آمفی تئاتر شهید مصطفی موسوی دانشکده فنی و مهندسی برگزار گردید.

این مراسم با تلاوتی از کلام الله مجید توسط قاری کشوری آقای دکتر حامد واحدی ،پخش سرود جمهوری اسلامی و کلیپ، اجرای تواشیح توسط گروه ذکر و مجری گری آقای مهدی صفری از مجریان شبکه قرآن شروع و با سخنرانی سرکار خانم دکتر داداندیش رئیس واحد ،حجت الاسلام و المسلمین دکتر وفایی و دکتر سید محمود آقا میری و  اهدای جوایز به برترین ها در حوزه  مقاله ،شعر، داستان نویسی ،خوشنویسی ،عکاسی،کلیپ و نقاشی به اتمام رسید.

در ابتدای این جلسه خانم دکتر داداندیش رئیس واحد ضمن خوشامد گویی به میهمانان و مدعوین جلسه و تبریک به مناسب هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) اظهارکرد:میلاد پیامبراعظم (ص)، پیام آور صلح و دوستی ، عدالت و مهربانی و فرا رسیدن هفته وحدت و میلاد با سعادت مکتب جعفری حضرت امام صادق (ع) را به شما تبریک می گویم و درود می فرستم به شهدای والامقام و به خصوص شهید مصطفی موسوی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تهران غرب وجوانترین شهید مدافع حرم.
داداندیش با تکیه بر سیره و سلوک پیامبر اسلام (ص) بیان داشت: همانگونه که مستحضرید پیامبر رحمت با سیره و سلوکشان ،اخلاق و معنویت را در جامعه اسلامی اعتلاء بخشید و وحدت و همدلی را برای مسلمانان به ارمغان آورد.
خانم دکتر داداندیش در ارتباط با نقش  و رسالت دانشگاه آزاد اسلامی در ترویج وتبیین دینداری تاکید داشت و افزود: از آنجایی که علم آموزی و دینداری به عنوان دو بال و دو مولفه به هم پیوسته و تفکیک ناپذیر برای کمال انسانها معرفی شده اند ،ما معتقدیم که دانشگاه در کنار رسالت آموزشی و پژوهشی خود،در حوزه دینداری باید فعالیتهای مستمر و منسجمی داشته باشدو برگزاری این مراسمات در راستای همین نگرش است.
وی افزود :دانشگاه آزاد اسلامی خوشبختانه از بدو تاسیس تا کنون چنین مرام و هدفی را داشته و دنبال نموده و جشنواره قبا به عنوان یک حرکت منسجم شروع وبا پیشنهاد دوستان در واحد تهران غرب و  پذیرش  و همکاری دوستان در دبیرخانه استان محقق گردید. این کار توسط معاونین و مدیران فرهنگی استان تهران به عنوان یک گام منسجم و تشکیلاتی شروع شد و امیدوارم در آینده به صورت مستمر انجام بگیرد و ما باید نماز و نیایش را به عنوان یک بال مهم در مسیر تعالی انسان امروزپاس بداریم.
خانم دکتر داداندیش به ارائه گزارش در باره جشنواره  قباپرداخت و تصریح کرد: با تایید شورای فرهنگی استان،دبیرخانه این جشنواره درزمستان سال ۱۳۹۶در واحد تهران غرب شروع به کار کرد و تعداد ۲۷۰ اثر فاخر در بخش های مختلف نماهنگ ،فیلم کوتاه ،نقاشی ،طراحی ،عکاسی ، داستان نویسی، خوشنویسی و همچنین مقالات علمی و پژوهشی با محوریت نماز در سه بخش دانشجویی ، استادان و کارکنان از واحد های استان تهران به دبیر خانه جشنواره ارسال  گردید . این آثار توسط کمیته علمی واحد توسط خانم دکتر زارع ،خانم دکتر نوری،خانم دکتر فولادی سپهر داوری و ۵۸ اثر مورد پذیرش قرا گرفت و نمونه هایی ازاین آثار در نمایشگاه به اجرا گذاشته شده است.
رئیس واحد بر اهمیت نقش دانشگاهیان و به خصوص متولیان فرهنگی دانشگاه تاکید داشت وافزود:  من امیدوارم با پیگیریهای دکتر وفایی این مراسمات، به یک امر مستمر تبدیل گردد  و در چند سال آینده ثمرات بسیار مهم خواهد داشت. امیدوارم ما بتوانیم با بهره مندی از توان بزرگ دانشگاهیان برای جامعه امروز و به خصوص جوانان و دانشجویان ، با نشان دادن مسیرهای آینده، فرهنگ نماز  و نیایش را در دانشگاه نهادینه کنیم و قطعا این امر با تلاشهای شما نمازگزاران، دست اندرکاران فرهنگی و دانشگاهی محقق خواهد شد.
در پایان خانم دکتر داداندیش از دکتر سید محمودرضا آقامیری به عنوان رئیس دانشگاههای استان تهران و رئیس این جشنواره،دکتر وفایی مدیر کل دانشجویی و فرهنگی استان،دکتر فیروزکوهی معاون دانشجویی و فرهنگی واحد،مهندس مهمان کاظمی رئیس اداره دفتر فرهنگ،ناظریان رئیس ستاد اقامه  نمازواحد تقدیر و تشکر نمود.

در ادامه این جشنواره حجت الاسلام و المسلمین دکتر وفایی مدیر کل دانشجویی و فرهنگی استان ضمن تشکر از واحدهای دانشگاه آزاد استان تهران و به خصوص تهران مرکزی و واحد تهران غرب اظهار کرد:نقش واحدهای دانشگاه آزاد استان تهران در شکل گیری این جشنواره بسیار موثر بود و من از روسا و مسئولین فرهنگی  واحدها انتظار دارم، دانشجویان را بیشتر در امور اجرایی و کارهای فرهنگی دخیل کنند.
دکتر وفایی با استناد به آیه ۳۲ سوره حج که تاکید به توصیه های دینی دارد بیان داشت: ((من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب))هرکس شعائر الهی را بزرگ بشمارد،این نشانه ایمان و تقوی انسان به خداوند است و این جشنوارها  ما را به سمت توصیه های دینی بر اساس فرهنگ اسلامی و داده های وحدانی سوق می دهد.
مدیر کل دانشجویی و فرهنگی استان به ظاهر و باطن فرائض دینی نیز اشاره داشت و تاکید کرد:هر عملی یک ظاهر و باطنی دارد به عنوان مثال ظاهر نماز همان قیام،رکوع،سجود،سلام،تشهد،لباس تمیز،مکان و طاهر بودن است که باید حفظ شود و اگر این ظاهر نماز همراه با باطن نماز خالصانه باشد انسان را به خالق خود نزدیکتر می کند.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیه ۱۰ سوره فاطر که نسبت به باطن اعمال دینی تاکید دارد اشاره نمود و تصریح کرد: ((الیه یصعد الکلم الطیب و العمل الصالح)) اگر انسان باطن عملش را درست کند،این عمل اورابه سمت بالا سوق می دهد و همه انجام فرائض دینی مومن را به این سمت هدایت می کند.
وی در پایان افزود: باطن فرایض بسیار پیچیده است و ما باید نیت های خود را خالص کنیم و خداوند نیز کمک خواهد کردتا باطن اعمال اصلاح شود.اجرا کردن تمامی فرائض دینی از جمله نماز و روزه و خمس و… همه و همه  باطن عمل است ،اما ظاهر نیز باید همراه باشد تا عمل صالح و ایمان شکل گیرد و اگر باطن عمل شکل گیرد ،انسان رشد می کند و به هدف خلقتش نائل می گردد.
دکتر سید محمود رضا آقا میری رئیس دانشگاههای استان تهران ، واحدتهران مرکزی و رئیس  جشنواره قبا  به عنوان سخنران اصلی این مراسم ،ضمن خیر مقدم به حاضرین، میلاد با سعادت نبی اکرم(ص) و ولادت امام صادق(ع) را تبریک گفت واظهار داشت: خدای را سپاسگزارم که ما را بنده خویش و از امت محمد مصطفی(ص) قرار داد. پیامبرای که پیامبر رحمت و نوربود و آمد که اخلاق را به جهانیان عرضه نماید و همچنین ولادت امام صادق  را تبریک می گویم و افتخار می کنیم در مکتب این بزرگان  و در راستای هدایت این بندگان بزرگ الهی قرارگرفته ایم و امیدواریم شیعیان خوبی برای این پیامبر و آیین آن باشیم.
رئیس دانشگاههای استان تهران با اشاره به آیه ۴۵  سوره بقره و اهمیت نماز تاکید داشت و بیان کرد: ((استعینوا بالصبر الصلاه و انها لکبیره الا علی الخاشعین)) ای کسانی که ایمان آورده اید، از صبر و نماز کمک بگیرید، که خداوند با صابران است.و به این دلیل است که ابعاد مختلف نمازابعاد مهمی است و نباید به عنوان یک وظیفه فردی به آن نگاه کرد.
دکتر آقا میری به اثرات نماز از بعد جامعه شناسی و روانشناسی  نیز اشاره کرد و افزود: من معتقدم نماز برای ما و جامعه ما می تواند اثر گذار باشد نمازمی تواند افسردگی را از بین ببرد. و آرامش و روان جامعه را تسکین  ببخشد.
این استاد دانشگاه به اهمیت نماز از دید قرآن  نیز پرداخت و خاطر نشان کرد: همه بحثهایی که در قرآن و معجزه پیامبر است این است که نماز را برپا بداریم ، خوشا به حال کسانی که این فرائض را به نحواحسن انجام می دهند و امیدوارم این کارها در مراکزدانشگاهی با شدت بیشتری پیگیری شود.
رئیس جشنواره قبا به کارهای صورت گرفته در این جشنواره اشاره کردو گفت:  تلاشهای خوبی در این جشنواره انجام گرفته است ،کارهای قشنگ و حرفه ای ، خوشحالم که این فعالیت توسط مجموعه دانشگاه آزاد (استادان،کارکنان،دانشجویان)انجام شده .مفاهیمی که در این آثار منتقل شده اند،مفاهیم زیبایی است ، به عنوان مثال کاری را مشاهده کردم که تلفیقی از جبهه و جنگ و کربلا با محوریت نماز بود و باید به آثار ارائه شده در این جشنواره با تعمق بیشتری نگریست.
رئیس واحد تهران مرکزی خطاب به مسولین فرهنگی استان خاطر نشان کرد: باید فضاهای فرهنگی و به خصوص مساجد را برای جوانان و دانشجویان جذاب کنیم و این فرهنگ را باید گسترش داد، ما می توانیم بعضی از مشکلات اجتماعی جامعه را از طریق کارهای فرهنگی و به خصوص نماز حل و فصل نماییم و تلاشهایی اگر صورت بگیرد،قطعا تاثیر گذار خواهد بود،چرا که نماز عمود دین است و باید ارزش گذاری شود و فضاها را برای کسانی که می خواهند فعالیتی فرهنگی داشته باشند،مهیا سازیم و این امر با کمک شما همکاران دانشگاهی محقق خواهد شد.
در پایان مراسم از برگزیدگان این جشنواره  از میان اساتید،کارکنان و دانشجویان دانشگاههای  آزاد استان تهران که در زمینه های مختلف هنری،فرهنگی،علمی و پژوهشی ،آثاری ارائه کرده بودند،تقدیر به عمل آورد. در بخش مقالات ، شعر و خوشنویسی ؛خانم دکتر سوادی ،خانم دکتر عالیه نوری، خانم دکتر ناهید دهقان عفیفی و خانم دکتر فولادی سپهراز دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب حائز رتبه اول گردیدند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true